Menu

Kupno lunety – na co zwrócić uwagę?

Wrzesień 21, 2017 - Optyka

Wiele osób lubiących obserwowanie natury rozpatruje nabycie dobrego sprzętu, jaki sporo to zadanie ułatwi. Wybór lunety może jednak sprawić niemało trudów – którymi kryteriami kierować się w czasie podejmowania decyzji?

Głównie – powiększenie

Jednym z najbardziej znaczących parametrów Lunety jest powiększenie – im większe, tym bardziej odległe cele będziemy mogli oglądać. Trzeba jednakże pamiętać, że znaczące powiększenie łączy się z dużymi gabarytami całego sprzętu, co może okazać się mało praktyczne podczas wycieczek przyrodniczych. Na to, czy dobrze będziemy widzieć śledzony obiekt wpływa także wielkość obiektywu – im szersza, tym więcej światła dociera do oka, co przekłada się na lepszą jakość obserwacji. Wskazane jest również zwrócić uwagę na to, czy ostrość widzenia na krańcach jest jednakowo dobra jak w środku.

Przydatne dodatki

W specjalistycznych sklepach przeważnie znaleźć można lunety wytworzone ze stali, lub aluminium. Te drugie są sporo lżejsze, co przekłada się na wygodę używania. Gdy jednak zdecydujemy się na wariant ze stali, wskazane jest dokupić do niego statyw. Miłośnicy obserwowania przyrody bez względu na panujące warunki pogodowe powinni zastanowić się nad zakupem specjalnej wodoszczelnej obudowy, która skutecznie ochroni narzędzie przed zniszczeniem. Zanim dokonamy zakupu należy zastanowić się również, czy chcemy lunetę zestawić z sprzętem fotograficznym albo kamerą.

Jeśli szukamy lunety do podglądania zwierząt, dobrym wyborem będzie wersja z obiektywem o średnicy wynoszącej 80-85mm. Taki przyrząd zagwarantuje jasny, a przez to wysokiej jakości obraz.