Menu

Dobra lornetka – jak ją znaleźć?

Październik 7, 2017 - Optyka
Dobra lornetka – jak ją znaleźć?

Wytrzymały sprzęt porządnej jakości posłuży nam przez wiele lat, zatem przed zakupem lornetki wskazane jest poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego modelu. W czasie poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak powiększenie, pole widzenia, rozmiar obiektywu oraz odstęp źrenicy wyjściowej.

Najistotniejsze parametry

Można rzec, iż lornetki to nic innego, jak spojone ze sobą dwie lunety, lecz o jakości obrazu rozsądza szereg parametrów. Jednym z najistotniejszych jest powiększenie – im większe, tym bardziej oddalone od nas przedmioty będziemy w stanie zauważyć. Powinno się jednak mieć świadomość, iż za duże powiększenie przekłada się na zredukowanie pola widzenia i jasności obrazu. W największym stopniu optymalny wybór do obserwacji z dłoni to lornetka oferujące powiększenie od 12 do 15 razy. Wymiar obiektywu to wyrażona w milimetrach średnica przedniej soczewki – im jest większa, tym jaśniejszy obraz, co sprawdzić się może w trakcie obserwacji w kiepskim oświetleniu.

Dzienna czy nocna?

Przed podjęciem kluczowej decyzji warto zastanowić się jeszcze do jakich zastosowań zamierzamy wykorzystać nasz osprzęt. Trochę innymi parametrami charakteryzują się lornetki do obserwacji dziennych, zaś innymi te przeznaczone do użytku wieczorową porą oraz w nocy. Jeżeli wokół jest jasno, nie ma potrzeby sięgać po lornetki o sporym obiektywie, więc mniejsze modele w zupełności starczą do oglądania przyrody. Amatorzy obserwacji astronomicznych powinni postawić na obszerne lornetki, które kumulować będą więcej światła. Najwygodniej taki typ zamontować na specjalnym statywie, co znacznie uprości wykorzystywanie.

Koszt jest istotny

Dobry sprzęt bywa kosztowny, jednak jego znaczna cena przekłada się na jakość. Zdecydowanie lepiej jest poczekać trochę z zakupem oraz uzbierać więcej pieniędzy na mocną lornetkę docenionego producenta, która posłuży nam do końca życia, niż kupić kolejne modele kiepskiej jakości.